Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do http://skansen-sidzina.pl/strony internetowej Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej.
Serdecznie zapraszamy do Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej. Dbamy o potrzeby naszych gości i staramy się, by nasze działania były dostępne dla wszystkich. Jesteśmy otwarci na potrzeby, pragniemy spełnić oczekiwania osób z ograniczeniami i jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkich informacji oraz w miarę możliwości do dostosowania naszej oferty do osób z różnego rodzaju ograniczeniami. Oferta zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Zgodnie z Art.20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. osoby z niepełnosprawnościami wzroku mogą wejść z psem przewodnikiem.
Koordynator dostępności:
Jadwiga Czarny tel. 501597208, e-mail: skansensidzina@bystra-sidzina.pl
(w godzinach pracy skansenu)
Oferta edukacyjna:
Oferta dla osób z niepełnosprawnością wzroku:
- zwiedzanie z przewodnikiem po trzech wybranych obiektach z możliwością poznawania dotykowego eksponatów i wnętrz;
- dla grup zorganizowanych lekcje warsztatowe „pieczenie placków na blasze” oraz lekcje muzealne oparte na opowieści o dawnych latach z poznaniem za pomocą dotyku sprzętów codziennego użytku służących przy pieczeniu chcleba;
- do odsłuchania legendy dotyczące naszej gminy i opowieść o lnie połączona z możliwością dotyku narzędzi do obróbki lnu oraz poznania samej rośliny na różnych etapach jej obróbki.
Oferta dla osób z niepełnosprawnością słuchu:
- dla pojedynczych osób zwiedzanie z przewodnikiem, a dla grup zorganizowanych z tłumaczem PJM po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zapotrzebowania (minimum 2 tygodnie wcześniej);
- ekrany dotykowe z tekstem: kiosk z informacjami o skansenie i ciekawostkami w okolicy, kiosk z osią czasu Sidziny, legendy w formie pisanej z ilustracjami, gra edukacyjna produkcja nici wełnianych;
- dla grup zorganizowanych lekcje warsztatowe zgodnie z ofertą skansenu wraz z udziałem tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu (minimum 2 tygodnie wcześniej).
Oferta dla osób z niepełnosprawnością ruchu:
- zwiedzanie w formie spaceru, w zależności od niepełnosprawności tylko obiekty z zewnątrz lub obiekty z zewnątrz i jeden z wnętrzem;
- dla grup zorganizowanych lekcje warsztatowe zgodnie z ofertą skansenu.
Oferta dla osób z niepełnosprawnością intelektualną:
- zwiedzanie obiektów z przewodnikiem z dużą ilością doznań sensorycznych;
- dla grup zorganizowanych lekcje warsztatowe zgodnie z ofertą skansenu.
Pozostałe informacje
Otoczenie instytucji:
Teren na którym znajduje się skansen jest w miarę równy. Ścieżki utwardzone, porośnięte trawą, miejscami kamieniste, co stanowi dobre warunki dla osób poruszających się na wózkach. Teren skansenu w całości jest ogrodzony.
Dojazd do instytucji:
Dojazd do skansenu drogą DK28 w kierunku Zubrzycy Górnej lub od strony Zubrzycy Górnej drogą DW957. W odległości 100 m od Muzeum znajduje się przystanek – Sidzina Binkówka, na trasie w stronę Wielkiej Polany, z którego można dostać się z\do Jordanowa. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby pomocy dotarcia od przystanku min. 2 dni przed przyjazdem do koordynatora dostępności. Przed bramą wejściową do skansenu znajduje się parking z miejscem wyznaczonym dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Przestrzeń w Instytucji:
Kasa znajduje się w oddaleniu od wejścia z parkingu, w ostatnim obiekcie po prawej stronie. W celu zakupu biletu wstępu nie trzeba wchodzić do budynku kasy, zakup odbywa się przez „okienko”. Wejście do skansenu jest bezprogowe. Poruszanie się po terenie nie stanowi większego problemu. Dla osób samodzielnie poruszających się na wózkach teren jest w miarę łatwy. Istnieje także możliwość wjazdu na teren skansenu tzw. drogą gospodarczą. Zabytkowe drewniane obiekty położone są na całym obszarze skansenu w niewielkich odległościach od siebie (20-50 m).Wejście do obiektów jest przez niskie drzwi z wysokimi progami. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi wejście do obiektów jest utrudnione.
Polityka cenowa:
Osobie z niepełnosprawnością przysługuje bilet ulgowy do skansenu. Asystent osoby z niepełnosprawnością wchodzi bezpłatnie. Istnieje możliwość wykupienia usługi przewodnickiej . Lekcje warsztatowe dla osób z niepełnosprawnościami kosztują 20,00 złotych od osoby.
Godziny otwarcia:
MAJ – PAŹDZIERNIK poniedziałek – piątek: 9:00 – 17:00
sobota : 10:00 – 18:00
niedziela: 14:00 – 18:00
LISTOPAD – KWIECIEŃ poniedziałek – piątek: 9:00 – 15:00