skansensidzina@bystra-sidzina.pl

BIP

501 597 208

Projekt „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”

Instytucja Kultury
Gminy Bystra-Sidzina

Projekt „Starsi-młodszym, młodsi-starszym. Wymiana doświadczeń kulinarnych”


DOBIEGŁY KOŃCA WARSZTATY KULINARNE W SKANSENIE!

Dobiegł właśnie końca odbywający się w sidzińskim skansenie projekt „Starsi-młodszym, młodsi-starszym. Wymiana doświadczeń kulinarnych.” Spotkania organizowane i prowadzone były przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń „Sidzinianki” – beneficjenta programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Babiogórskim Stowarzyszeniem Zielona Linia.

W trakcie cyklu sześciu spotkań w kuchni plenerowej stworzono wiele różnych potraw – tak tradycyjnych, jak i współczesnych. Dla potrzeb warsztatów gotowały gospodynie z wieloletnim stażem, nieco młodsze gosposie, ale też małe dzieci i młodzież.

Z najstarszych, prostych i jakże zdrowych potraw serwowane były: placki z blachy, czarne kluski, czy placki ziemniaczane pieczone na blasze. Młodsi uczestnicy zapoznali się z tradycyjnymi metodami wyrabiania masła w maśniczce, a większość z nich po raz pierwszy miało okazję spróbować maślanki prosto z maśniczki.

Oczywiście, były również potrawy bardziej współczesne, a wśród nich: pierogi, naleśniki, kluski leniwe i kopytka, potrawy z cukinii, owoce w czekoladzie, a nawet tort ze szpinaku.

Wśród dań z grilla królowały ziemniaki pieczone w ognisku serwowane z masłem i serem.

Trzeba przyznać, że choć młodzi uczestnicy chętnie kosztowali tradycyjnych potraw, to zdecydowanie bardziej przypadły im do gustu te nowoczesne.

Mamy nadzieję, że uczestnicy jeszcze długo będą wspominać miłą atmosferę oraz wspólnymi siłami przygotowane przysmaki. A to, czego dowiedzieli się o naszych rodzimych tradycjach zapamiętają na zawsze i będą przekazywać innym.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za razem spędzony czas. Następnym razem spotykamy się na wycieczce, stanowiącej podsumowanie dla naszych działań kulinarnych.

Galeria >>>

“Starsi-młodszym, młodsi-starszym. Wymiana doświadczeń kulinarnych.”
– jesteśmy w trakcie, dołącz do nas! 🙂 

W przedostatni dzień września – 29.09.2016r., przy pięknej, słonecznej pogodzie miały miejsce kolejne warsztaty z cyklu „plenerowej kuchni w sidzińskim skansenie”. Tym razem w roli głównej wystąpiły śliwki węgierki!

Przygotowano m.in. knedle ze śliwkami, których lepienie sprawiło wiele radości najmłodszym uczestnikom warsztatów.

Upieczono także ciasta – drożdżowy placek ze śliwkami i kruszonką oraz ciasto kruche ze śliwkami pod biszkoptową pierzynką.

A na deser… Były przepyszne śliwki w polewie czekoladowej!

Na zakończenie warsztatów odbyło się ognisko z pieczonymi ziemniakami, które serwowane były z białym serem oraz masłem, tak jak to jadało się w dawnych czasach, podczas wypasania bydła i wykopków.

Dla zapominalskich przypominamy – kolejna okazja do wzięcia udziału w tych niezwykłych warsztatach już 13.10.2016r.!

Galeria >>>

Kochani!

W sidzińskim skansenie właśnie ruszył projekt „Starsi-młodszym, młodsi-starszym. Wymiana doświadczeń kulinarnych”, prowadzony przez Gospodynie z Sidziny.

Wielu z nas mogło już więc dowiedzieć się „tego i owego”, a nawet spróbować czegoś nowego – m.in. czarnych klusek, placków pieczonych na blasze. Była także okazja do nauczenia się wytwarzania masła w maselniczce. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i z niecierpliwością czekamy na następne spotkania!

Wszystkich chętnych, jak również niezdecydowanych – tych młodszych i starszych – serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do nas. Spotkania odbędą się w czwartki: 15 września, 29 września, 13 października i 27 października w godzinach 1400-1700.

Możemy razem spędzić mile czas, a czerpiąc z obecności ludzi różnych pokoleń nauczyć się czegoś. Na koniec pojedziemy na niecodzienną wycieczkę…

Niech zachętą dla was będą zdjęcia z warsztatów.