skansensidzina@bystra-sidzina.pl

BIP

501 597 208

Projekt „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”

Instytucja Kultury
Gminy Bystra-Sidzina

“MIĘDZY DAWNYMI A NOWYMI CZASY”

Wszyscy którzy przybyli 22 sierpnia do Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej mogli wziąć udział w swoistej podróży w czasie. Cykliczna impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Tradycja i Natura w Bystrej Sidzinie oraz Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej jak zawsze, tak i w tym roku obfitowała w różne atrakcje. Twórcy ludowi przygotowali stoiska, na których można było nauczyć się „robić szydełkiem”, wić wianki, wykonać domowy makaron, zrobić kwiaty z bibuły, malować, można było również nabyć wytwarzaną przez lokalnych twórców biżuterię, wyroby pamiątkowe, drobne upominki czy domowe ciasto i pięknie zdobione pierniczki. Było również stoisko z ziołowymi wyrobami ze skansenu.

Członkinie Stowarzyszenia Tradycja i Natura w Bystrej Sidzinie przygotowały potrawy z dawnych czasów. Można więc było zakosztować “kluzek bulatych”, placków na blasze, zupy z kiszonych rydzów, zupy z sałaty na serwatce, sidzińskiego kołoca czy chleba ze smalcem, a także wielu innych dobroci. Ogromną popularnością cieszyło się stoisko z kawą i domowymi ciastami które w mig pustoszało.

Jedną z atrakcji popołudnia było zwiedzanie wystawy fotograficznej „Dwory Małopolski”, prezentowanej w ramach realizacji programu kulturowego projektu „SKANSENOVA – systemowa opieka nad Dziedzictwem w Małopolskich Muzeach na wolnym powietrzu”. Wielu uczestników imprezy skorzystało także z darmowego w tym dniu zwiedzania ekspozycji. Licznie przybyłych do  skansenu gości czarowała ze sceny biesiadna muzyka zespołu „Walor”, były śpiewy i tańce, była piękna pogoda i radość ze wspólnego przebywania z sobą.

Tegoroczna edycja imprezy „Między dawnymi a nowymi czasy” miała miejsce w szczególnym roku, w którym Stowarzyszenie Tradycja i Natura w Bystrej Sidzinie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. W związku z rocznicą, złożony został wniosek do gminy Bystra-Sidzina w ramach ogłoszonego konkursu na realizację zadań kulturalnych, a otrzymane dofinansowanie przeznaczone będzie na wydanie albumu jubileuszowego podsumowującego 20 lat działalności Stowarzyszenia Tradycja i Natura w Bystrej Sidzinie.

Niepowtarzalny klimat skansenu, piękna pogoda, muzyka i czarodziejskie dawne smaki sprawiły, że niedzielne popołudnie na imprezie „Między dawnymi a nowymi czasy” było jedyne, niepowtarzalne i wyjątkowe. Możliwość spotkania, rozmowy, zobaczenia dawno nie widzianych znajomych, jest wartością nieporównywalną z niczym innym. Dziękujemy wszystkim za to że byliście i zapraszamy na kolejną edycję imprezy za rok.

 Zarząd Stowarzyszenia Tradycja i Natura w Bystrej Sidzinie

Dyrektor Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej