skansensidzina@bystra-sidzina.pl

BIP

501 597 208

Projekt „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”

Instytucja Kultury
Gminy Bystra-Sidzina

SKANSEN W SIDZINIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ ZAPRASZA DO ZWIEDZANIA WYSTAWY !

Szanowni Państwo . „ Obrzędowość doroczna – tradycja i odniesienia”- taki tytuł nosi czasowa wystawa fotograficzna która znajduje się w jednym z obiektów sidzińskiego skansenu. Wystawa to jeden z punktów programu kulturowego projektu „SKANSENOVA- systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, realizowanego w ramach osi VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej jest jednym z partnerów projektu oprócz prac konserwacyjno-remontowych prowadzonych w ostatnich latach w małopolskich skansenach realizowany jest program kulturowy z szeregiem wystaw, konferencji naukowych, szkoleń, opracowaniem wydawnictw promocyjnych, imprez plenerowych tematycznie związanych z szeroko pojętą tradycją, kulturą sposobami ich ochrony i prezentacji. Wystawa jest pierwszą z cyklu różnych tematycznie pokazów. Prezentuje formy obrzędowości praktykowane stosownie do okresu w roku liturgicznym. Na fotografiach możemy zobaczyć adwentowe oczekiwanie na przyjście Chrystusa, wieczór wigilijny, kolędników oraz światło i towarzyszące obrzędom świece. Częścią wystawy są też fotografie obrzędów Wielkiego Tygodnia i to nie tylko te obchodzone w kościele katolickim ale i prawosławnym. Tylko podczas zwiedzania wystawy można zobaczyć doskonale znane starszym mieszkańcom „ głowienki”- sakramentalium z czcią święcone w wielką sobotę były zanurzane w świętym wielkosobotnim ogniu a następnie zanoszone na pola by ochronić zasiane zboża przed nieszczęściem. Głowienki to zaginiona część naszej tradycji którą mamy nadzieję uda się wskrzesić. Kolejna część wystawy to piękne fotografie obrzędów dożynkowych.
Wystawa przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i urządzona jest w Chałupie Anny Kozioł znajdującej się w sidzińskim skansenie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA SKANSENU I OBEJRZENIA WYSTAWY!
Fot.

Grzegorz Rzepiszczak