JAK SMAKUJE JESIEŃ W SIDZIŃSKIM SKANSENIE? Przypomnijmy sobie!!!
W niedzielę 11 września w sidzińskim skansenie dużo się działo. Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń „Sidzinianki” pozwoliły przybyłym gościom poznać sidzińskie smaki jesieni – ukryte w przygotowanych specjalnie na tę okoliczność tradycyjnych potrawach, których smak jest nieporównywalny z niczym innym… Przywołujące wspomnienia rodzinnego domu, pracy w polu, beztroskiego dzieciństwa smaki i dania oparte na najprostszych produktach dostępnych w każdym gospodarstwie na wyciągnięcie ręki. Zawsze w domu były: mąka razowa, mleko, jajka, masło, ziemniaki, jabłka, kapusta, grzyby.
Jesień to także czas gromadzenia zapasów na zimę, by rodzina mogła bezpiecznie spędzić zimowy czas. Trzeba było zapełnić spichlerze i piwnice płodami rolnymi, ukisić kapustę w beczce, zadbać o omastę do kapusty czy klusek. Krązanie (szatkowanie) i deptanie kapusty, kiszenie rydzów, tarcie ziemniaków na kluski czy placki, było także elementem pokazowym podczas imprezy w skansenie. Do taktu przygrywała miejscowa kapela regionalna zaś skansenowy dzień pełen tradycji uświetnił swoim występem znakomity zespół Babiogórzanie – Polana Makowska i Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, który przyjechał z Makowa Podhalańskiego. Padał nawet ciepły rzęsisty deszcz, równomiernie wystukując rytm na drewnianych dachach, deszcz, który także należy do tradycyjnych elementów skansenowych imprez.
XXX edycja Europejskich Dni Dziedzictwa – Połączeni Dziedzictwem – w tym roku upłynęła w skansenie na pokazach tradycyjnych czynności, przygotowywaniu zapasów na zimę, smakowaniu dawnych, prostych potraw. Była także muzyka, taniec i śpiew wpisujące się doskonale w tematykę dziedzictwa.
Dziedzictwo – Nasze Dziedzictwo – to wszelka materialna i niematerialna wartość odziedziczona po przodkach. W naszym przypadku odziedziczyliśmy oprócz dóbr materialnych tradycję i kulturę, dzięki którym wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy i zawsze wyróżniamy się z masowej nijakości. Dziedzictwem jest system wartości, wyznawana wiara, miłość do miejsca w którym się urodziliśmy, i w którym żyjemy.
Naszym Dziedzictwem jest także jedyny i niepowtarzalny świat historii, wierzeń, magicznej i metafizycznej łączności z dawnymi pokoleniami, na straży których zawsze i niewzruszenie trwa Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej – organizator imprezy plenerowej „Sidzińskie Smaki Jesieni” wraz z sidzińskimi gospodyniami, które te smaki przypomniały.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za skorzystanie z zaproszenia i za to, że zaszczyciliście nas Swoją obecnością.