skansensidzina@bystra-sidzina.pl

BIP

501 597 208

Projekt „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”

Instytucja Kultury
Gminy Bystra-Sidzina

SKNSEN W SIDZINIE SKARBEM MAŁOPOLSKI

SKNSEN W SIDZINIE SKARBEM MAŁOPOLSKI

 

 

                  Jesień w skansenie nie dość że piękna to jeszcze od lat czas wytężonej pracy i wielu działań od porządkowych począwszy poprzez różne konserwacyjne przed zimą i skończywszy na różnych realizowanych zadaniach mających na celu ochronę dziedzictwa a także działania promocyjne.                      Nie inaczej jest także w tym roku oprócz stałych zajęć porządkowych i pielęgnacyjnych prowadzonych na terenie skansenu typu gromadzenie opału, usuwanie liści zabezpieczanie plenerowych elementów ekspozycji przed zimą ciągle prowadzimy działania edukacyjne, warsztatowe a także prowadzimy działalność kulturalną, jeszcze czujemy w ustach smak dawnych potraw i słyszymy dźwięki muzyki jaka rozbrzmiewała podczas imprezy  „ Sidzińskie smaki jesieni” a już za nami bardzo wiele różnorodnych działań.

                    W pięknych okolicznościach przyrody działamy i tworzymy by czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym na szeroka skalę i by uskuteczniać różnorakie działania promocyjne których efektem jest ciągle wzrastające zainteresowanie naszą jednostką.             

                       W dniu 16 października 2022 roku podczas modlitewnego wieczoru wspólnie  z parafianami i przedstawicielami instytucji i organizacji z terenu Gminy Bystra-Sidzina wspominaliśmy postać wielkiego Polaka Jana Pawła II Świętego naszych czasów. Człowieka niezwykłego obdarzającego miłością bezwarunkową drugiego człowieka.

                   W dniu 24 października 2022 roku delegacja Skansenu w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej brała udział w konferencji naukowej pt „Handel wiejski i małomiasteczkowy”. Konferencja miała miejsce we dworze z Drogini leżącym na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.  Referaty tematycznie związane historią  różnych wymiarów handlu w miasteczkach i na wsiach wygłosili przedstawiciele skansenów w terenu Małopolski. Była to jedna z szeregu konferencji zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „ SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w Małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

                      Punktem kulminacyjnym jesiennych wariacji była uroczysta gala wieńcząca         IV edycję Konkursu Skarby Małopolski. Gala odbyła się 28 października 2022 roku w Lusławicach koło Zakliczyna w pięknym i stworzonym na światowym poziomie obiekcie jakim jest Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej został uhonorowany III miejscem w kategorii Unikatowa Atrakcja Turystyczna. Organizatorami konkursu byli: Małopolska Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego uroczystego wręczenia dyplomów dokonała Pani Marszałek Iwona Gibas. Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej niewątpliwie jest  skarbem naszym i Skarbem Małopolski, jednym z wielu niezaprzeczalnych skarbów które można podziwiać na terenie Małopolski. Dzięki zaangażowaniu i głosom internautów znaleźliśmy się w gronie laureatów tegorocznego konkursu, co świadczy o popularności i wyjątkowości tego miejsca.

                       Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim którzy głosowali na sidzińskie muzeum, które z pewnością nie byłoby tym czym jest bez całej rzeszy ludzi pomagających w pracy i funkcjonowaniu muzeum. Każda z osób która pracowała, czy pracuje w Skansenie w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej zostawia w nim cząstkę siebie.

                    Nie sposób nie wspomnieć pracujących wcześniej kierowników i dyrektorów, pracowników emerytowanych a także pracujących obecnie, codziennie dbających o to aby odwiedzający sidziński skansen goście zostali przyjęci i zaopiekowani na najwyższym poziomie. Dzięki ich pracowitości i determinacji sidzińskie muzeum powstało,  jest i trwa na straży naszego dziedzictwa od 1963 roku. Nie sposób nie wspomnieć radnych gminy Bystra-Sidzina, oraz Wójtów Gminy Bystra-Sidzina, gdyż tylko dzięki życzliwości Rady Gminy Bystra-Sidzina i Wójtów jako Instytucja Kultury Gminy Bystra Sidzina od 2009 roku może istnieć i realizować swoje cele statutowe. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Członków Rady Muzeum a także do wszystkich osób które kiedykolwiek pracowały na rzecz muzeum, wszystkim praktykantów, stażystów i wolontariuszy. W sposób szczególnie serdeczny dziękujemy wszystkim instytucjom i organizacjom społecznym działającym na terenie Gminy Bystra-Sidzina. Dzięki współpracy z całymi grupami ludzi Skansen w Sidzinie MKL jest ciągle żywym miejscem. W skansenowych obiektach obywają się spotkania, ciągle rozbrzmiewa muzyka i śpiew. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu Tradycja i Natura, Stowarzyszeniu Gospodyń Sidzinianki, Kołu Gospodyń Wiejskich z Bystrej Podhalańskiej, OSP Bystra Podhalańska i OSP Sidzina, Parafiom, Związkom Podhalan z obu wsi,  Dyrektorom i Nauczycielom szkół i przedszkoli, Orkiestrom OSP, zespołom, bibliotekom, pracownikom urzędu Gminy Bystra-Sidzina i wszystkim, WSZYSTKIM wspaniałym ludziom którzy swoim działaniem, pomysłami czy choćby dobrym słowem ubogacają życie skansenu. To dzięki Wam Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej może być śmiało nazywany „SKARBEM MAŁOPOLSKI”.

Wyróżnienie w plebiscycie to zaszczyt ale także ciągła motywacja do działania, szukanie nowych możliwości rozwoju i poszerzania oferty skansenu w którego gościnne progi nieustannie zapraszamy.

Jadwiga Czarny – dyrektor Skansenu w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej

Ps. Na uroczystej gali towarzyszył skansenowej epkipie Syrjusz- fenomenalny gość, obyty w świecie i bardzo kulturalny, zachłyśnięty sławą pozwolił sobie na nieco luzu.