Szanowni Państwo! Goście i Sympatycy Naszego Skansenu!
Kilka dni temu zakończyła się wiosna, dziwna wiosna przeżyta w trochę innej niż normalna rzeczywistości. Pokazywaliśmy Państwu budzącą się do życia przyrodę i inne nasze przedsięwzięcia typu film „Na granicy światów”.
Dziś po raz kolejny chcemy zaprosić do odwiedzenia gościnnych progów Skansenu, do zobaczenia ekspozycji czy spacer z rozwiązaniem Questu i zapoznanie się z jedną tylko „Kroplą historii Sidziny”. Do muzeów skansenowskich wraca życie i pojawiają się spragnieni tego typu atrakcji goście. W czasie zwanym czasem pandemii zachowujemy dodatkowe środki ostrożności, ale staramy się normalnie pracować. Wykorzystując chwile czasu pomiędzy wizytami turystów, postanowiliśmy przetworzyć dary natury i przygotować dla odwiedzających dodatkowe atrakcje. Pomysły podsunęła sama natura, my tylko kreatywnie wykorzystaliśmy to bogactwo. Od 2015 roku na terenie Skansenu działa edukacyjna ścieżka ziołowa, która została urządzona podczas realizacji projektu „Beskidzkie historie ziołowe” przy współpracy Dyrektora Skansenu Pani Stanisławy Czarnej i członków „Stowarzyszenia Tradycja i Natura”. Korzystając ze zmniejszonego ruchu i pogody zebraliśmy zioła nie tylko ze ścieżek, ale także z terenu Skansenu i okolicznych łąk. Niektóre specyfiki już zostały przygotowane, a inne są w przygotowaniu. W cieniu skansenowych chat suszą się już kiści przytulii, pokrzyw, skrzypu, rumianku, czyśćca leśnego, szałwii czy mięty. Sukcesywnie będą dochodziły inne w miarę rozkwitania i dojrzewania, można będzie z nich przygotowywać różne mieszanki ziołowe – zależnie od dolegliwości i potrzeb. Suszymy także składniki na jedyną w swoim rodzaju niesłychanie aromatyczną i zdrową herbatkę, której receptury nikomu nie zdradzimy, ale gwarantujemy niezwykłe wrażenia smakowe i kojące działanie. Na oknach dochodzi syrop z młodych pędów sosny zebranych i zasypanych cukrem kilka tygodni temu. W małych słoikach mamy także przygotowane przez nas syropy z mniszka lekarskiego i pokrzywy majowej, które wspomagają odporność, a także HIT znany jako mazidło leśne czyli maść świerkowa.
Syropy mają wiele właściwości zdrowotnych i przeznaczone są do spożycia. Aromatyczna maść do użytku zewnętrznego przygotowana według receptury Babki Anieli, w skład której wchodzą tylko i wyłącznie naturalne składniki “z najwyższej półki” oferowanej przez naturę, od dawna znana jest z działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwbólowego.
Zapraszamy do nabycia tych niecodziennych produktów, do zainteresowania się ziołami i zapoznania z niezwykłym działaniem starodawnych specyfików. Wiedza o tym ”jakie rośliny na co skutkujo„ przekazywana była ustnie z pokolenia na pokolenie, nasi przodkowie wiedzieli, że najlepszą apteką jest przyroda. Teraz nadszedł czas aby o tym przypomnieć.
Po wiedzę i ziołowe specjały własnej roboty zapraszamy do Skansenu w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej.